Ana Sayfa | İletişim

.

 

Duyurular | Hakkımızda | Ürünler | Reçine | SSS

 

NİŞASTA BAZLI REÇİNE NEDİR?

BIOPLAST halihazırda mısır nişastasından üretilen doğal bir plastik türüdür. Mısır plastiği ürünleri tam olarak normal plastik gibi görünüm ve hisse sahiptir ve normal plastiğin tüm avantajlarını taşırlar; ayrıca hepsi biyobozunurdur, hatta Q-805F modeli %100 biyobozunur ve kompostlanabilir (gübrelenebilir)'dir.

BIOPLAST'ı petrolden üretilen normal plastikten daha sürdürülebilir hale getiren şey, yenilenebilir bir kaynaktan elde ediliyor olmasıdır. Tamamen çevre dostudur ve zararlı hiç bir katkı maddesi içermez.

KOMPOSTLANABILIR (Gübrelenebilir)

ile BIYOBOZUNUR arasındaki fark nedir?
BIYOBOZUNUR, plastiğin, atıldıktan sonra mikrobik bir ortamda biyolojik olarak bozunabileceği anlamına gelir. Ancak bunun %100'lük bir bozunma olması şart değildir. Yani, belli bir kısmının ilk 100 gün içerisinde biyolojik olarak bozunması (gübrelenmesi-kompostlanması) sonucunda, molekül zincirleri arasında meydana gelecek boşluklar nedeniyle plastiğin ayrışmasına neden olması yeterlidir. İlgili uluslararası standartlara göre, 2,5 yıllık süre sonunda bütünün parçalanması sonucu 2mm den daha büyük parçacık miktarının % 10'u geçmemesi gerekmektedir.

KOMPOSTLANABILIR (gübrelenebilir) plastik ise %100 oranında biyobozunur anlamına gelir. Yani içerisinde biyolojik olmayan herhangi bir katkı maddesi içermez ve doğaya atıldıktan sonra ilk 100 gün içerisinde tamamen çürüyerek toprak için yararlı gübre haline dönüşür. Bazı kompostlanabilir ürünler için bu süre 6 aydır.

BIOPLAST'ın biyobozunması veya

kompostlanması (gübrelenmesi) ne kadar sürer?
BIOPLAST'ın kompostlanabilir türü atıldıktan sonra, mikrobik bir ortamda, 90 gün içinde, geride hiçbir zehirli ya da zararlı kalıntı bırakmadan %100 bozunacaktır. (gübrelenecektir)

Biyobozunur tür BIOPLAST mikrobik bir ortamda, (doğada), atıldıktan sonra 100 günden kısa bir zaman içinde %46'dan fazla bozunacaktır. (gübrelenecektir). 2 veya 3 yıl içinde de tamamen ayrışmış olacaktır.

Masterbatch kısmıysa, masterbatch karışım oranına bağlı olarak, Karışım miktarı ilk 100 gün içerisinde biyobozunarak (gübrelenecek) 2 ila 5 yıl arasında da plastiğin tamamen ayrışmasına (bozunmasına) neden olacaktır.

BIYOBOZUNUR plastikler geri dönüştürülebilir mi?
Hayır, BIOPLAST biyobozunacak şekilde tasarlanmıştır. Biyobozunur plastiklerden mamul ürünler "yeniden kullanılabilir", ama bir noktada kompostlanmaları zorunlu olacaktır.

Biyoplastiklerin geri dönüştürülemez olması ile ilgili olarak Gıda kaynaklarını etkileyeceği, ormanların bu amaçla yok edileceği endişesiyle çeşitli tartışmalar vardır. Ancak mevcut tarım alanlarının dünya genelinde ihtiyaç olan BIYOPLASTIK üretimi için gerekli olan kaynağı fazlasıyla sağlayacağı hesaplanmaktadır. Bu amaçla özellikle Afrika ülkelerinde kullanılmayan tarım alanları kullanılır hale gelmeye başlamıştır. Biyoplastikler, tarımsal girdilere dayalı bir plastik türü olması nedeniyle, dünya genelinde tarım sektörüne ciddi katkılar sağlamaktadır. Ayrıca Biyoplastiklerin tarımsal kaynakları çok çeşitlidir. Tek bir kaynağa bağlı olmaması nedeniyle, gıda kaynaklarını etkilemesi söz konusu değildir..

Mısır Plastiğinden hangi ürünler yapılabilir?
Bioplast'tan şu ürünler yapılabilir: Filmler ve torbalar: Tarımsal malç filmleri, alışveriş torbaları, evcil hayvan dışkısı torbaları, vs.

Enjeksiyon ürünleri, tabaka ekstrüzyon ürünleri: Kaşıklar, çatal, bıçak, yemek çubukları, tepsiler, kaseler, bardaklar, sefertasları, çiçek saksıları, kaplar gibi. Köpük ürünleri.

BIOPLAST Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) içeriyor mu?

HAYIR. Mısır Plastiği BIOPLAST reçinesi hiçbir GDO içermez. Mısır Nişastası reçinesi üretim sürecinde tüm genetiği değiştirilmiş organizmalar elimine edilir.

Günümüzde üretilen Bioplastikler Genetiği değiştirilmiş hammadde girdilerine ihtiyaç duymamaktadır.

BIYOBOZUNUR ile OXO arasında fark var mıdır?

Evet çok farklı ürünlerdir.

BIYOBOZUNUR: Atıldıktan sonra, bakteri, mantar gibi mikroorganizmaların etkisi ile doğal koşullarda, nem güneş ışığı gibi etkilerle gübrelenebilen plastik anlamına gelir. BIYOBOZUNUR plastiklerde % 100 gübrelenme aranmaz. Ancak çeşitli uluslararası standartların kabul ettiği oranlarda bozunması ve çevrede TOXIT madde birikimine neden olmaması gerekmektedir. Yani bozunan plastiğin bitki büyümesine olumsuz etkilerinin olmaması aranan koşuldur. BIYOBOZUNUR plastikler, kaynağı biyolojik olan, mısır nişastası gibi doğal malzemeler içerirler.

OXO-BOZUNUR: OXO-bozunur, veya FREGMANTABLE veya OXI plastikler ise BOZUNABILIR plastiklerdir. İçerisinde bulunan, Manganez, Kobalt, Çinko, Demir gibi metallerin Ultraviyole Radyasyon etkisiyle oksitlenmesi sonucu ortaya çıkan bir parçalanma söz konusudur. Ancak bu metallar aynı zamanda Ağır Metaller sınıfında olup, bu parçalanma sonucunda doğada TOXIT madde birikimine neden olacağı endişeleri vardır. Bu tür plastikler Geleneksel Petrol bazlı plastikten üretilmektedirler.

Bir ürünün BIYOBOZUNUR olduğu nasıl anlaşılır?
Sertifikalı BIYOBOZUNUR ürünlerin üzerinde biyobozunur olduklarını gösteren logolar ve işaretler vardır. Bu logolar sadece sertifikalı üreticiler tarafından kullanılabilir. Bu işaretler aşağıdaki gibidir:

http://www.bioplasttr.com/images/logolar.jpg


Bir ürün BIYOBOZUNUR olmadığı halde

yine de bu işaretleri kullanabilir mi?
Hayır kullanamaz. Güvenilir sertifikasyon kurumları tarafından belgelendirilmemiş olan hammaddeler ile üretilmiş ürünlerin üzerinde bu işaretler kullanılamaz. Bu amaçla dünya genelinde çeşitli tedbirler uygulanmakta ve sınırlamalar getirilmektedir. Güvenilir sertifikasyon programları tarafından onaylanmamış ürünlerin "biyobozunur", "biodegradable", "100% Çevre Dostu" gibi ifadeler kullanması doğru değildir. Avrupa ülkeleri, ABD ve Avustralya'da bununla ilgili olarak çeşitli yasaklamalar getirilmiştir.

Sertifikalı Kompostlanabilir veya Biyobozunur plastik üreticilerini bulmak için aşağıdaki linkleri bulunan kurumlara başvurabilirsiniz:

 

US: Biodegradable Plastics Institute
European Union: DIN Certco Certification
Japan: Japan Bioplastics Associations (JBPA)

Vinçotte : OK-BIOBASED

 
.
 

 

Corn Plastic, PLA,

Compostable,

 Biodegradable

and Degradable

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
   

Copyright © Admira Limited 2010